З яких тканин роблять футболки

Футболки — один з найпопулярніших предметів одягу. І якщо у XIX столітті їх носили тільки шахтарі, а на початку ХХ — військові, то зараз із задоволенням одягають усі, хто цінує комфорт, стиль і свободу руху: діти й дорослі, хлопці та дівчата, спортсмени, фрілансери й офісні працівники. Фасон об'єднує різні моделі, причому важливий не тільки крій, але й те, яку тканину використовують для футболок. Від вибору матеріалу залежать тактильні відчуття та комфорт, повітропроникність і терморегуляція, здатність відводити вологу, еластичність, зносостійкість і простота догляду, екологічність. Поговоримо про матеріали докладніше.

 

tkan_1

 

Основні типи тканин для футболок

Яка тканина використовується для футболок?  Варіантів багато, серед найпопулярніших: бавовна, поліестер, сумішеві матеріали, бамбук та інші альтернативні матеріали.

 

Види бавовни

Один з найпоширеніших натуральних матеріалів вирізняється м'якістю, повітропроникністю і гіпоалергенністю. Він приємний на дотик, легко забарвлюється, стійкий до зношування і коштує недорого, тому часто використовується у виробництві футболок, спідньої білизни та іншого повсякденного одягу. Розрізняють такі види:

  1. Комбед. Бавовна після додаткової обробки, під час якої були видалені короткі волокна і домішки. Мерсеризована бавовна на дотик гладка, без зайвих ворсинок, м'яка і міцна.

  2. Органічна бавовна. Вирощена без використання пестицидів та інших синтетичних добрив. Безпечна для людей з чутливою шкірою, не викликає алергічних реакцій.

  3. Pima-бавовна. Один з найбільш якісних видів бавовни, що вирізняється довгими і тонкими волокнами. Вона м'якша і міцніша за звичайну, краще забарвлюється. Завдяки винятковому комфорту і довговічності вважається люксовою.

Інші затребувані види бавовни — тканина піке (переплетення ниток складне, на поверхні виходить візерунок «рубчик»), супіма-бавовна (преміальне довговолокнисте полотно з Єгипту), віскоза і модал (полотно отримують синтетичним способом, але зі 100% натуральної сировини).

 

Переваги та недоліки поліестеру

Яку тканину вибрати для футболки, якщо доведеться багато рухатися? Синтетичне полотно вирізняється міцністю та стійкістю до зношування. Поліестер:

  • ефективно відводить вологу і швидко сохне;

  • не мнеться і не вимагає особливого догляду;

  • добре зберігає колір і форму після численних прань.

Це робить його ідеальним для спортивного одягу. Навіть за інтенсивних навантажень шкіра залишається сухою. Однак повітропроникність поліестеру дещо нижча, ніж натуральних волокон, тож тривале носіння у спеку може бути некомфортним. Також тканина схильна до утворення статичної електрики та може утримувати неприємні запахи.

 

Сумішеві матеріали

Суміш бавовни з поліестером або іншими синтетичними волокнами в різних пропорціях часто використовується для пошиття футболок: полотна поєднують кращі властивості обох матеріалів. Натуральне волокно в складі забезпечує м'якість і комфорт, синтетичне — додає міцності і стійкості до зношування. Змішані тканини можуть мати поліпшені вологовідвідні властивості. Дуже добре підходять для щоденного активного носіння.

Популярні види тканин для футболок:

  • еластичний трикотаж;

  • щільний інтерлок;

  • текстурне джерсі;

  • візерунчастий жакард.

Синтетичні спандекс (лайкра, еластан), мікрофібра також належать до сумішевих матеріалів, оскільки до їхнього складу входять різні штучні волокна.

 

Бамбук та інші альтернативні матеріали

Останнім часом багато уваги приділяється екологічно чистим тканинам. Який матеріал кращий для футболки, якщо потрібно не тільки забезпечити комфорт тілу, але й мінімізувати вплив на довкілля? Кращі альтернативні матеріали:

  1. Бамбукове волокно. Виготовляється з целюлози. Бамбук росте швидко, без застосування пестицидів, отже, екологія не страждає. Тканина м'яка, гіпоалергенна, має антибактеріальні властивості.

  2. Тенсел, або ліоцелл. Виготовляється з деревної сировини евкаліпта, бука або сосни. Порівняно з традиційними методами отримання целюлози, технологія екологічніша. Тканина приємна на дотик і міцна, добре вбирає вологу.

  3. Льон. Один з найбільш екологічно чистих матеріалів, оскільки для його вирощування потрібно менше води і пестицидів. Лляне полотно вирізняється міцністю, повітропроникністю і здатністю охолоджувати в спекотну погоду.

Тож яка тканина потрібна для футболки? Від вибору матеріалу залежать комфорт, функціональність і довговічність виробу. Натуральні бавовна, бамбук і льон м'які та гіпоалергенні, а синтетичний поліестер міцний, добре відводить вологу. Сумішеві поєднують найкращі якості різних матеріалів. А під час виробництва екологічно чистих полотен менше страждає природа.

 

tkan_3

 

Характеристики тканин

Те, яка тканина підходить для футболок, багато в чому залежить від їхнього призначення. Якщо говорити про дихаючі властивості:

  • бавовна має відмінну повітропроникність, що робить її ідеальною для літнього одягу, але вологу випаровує погано, тому для занять спортом і активного відпочинку не підходить;

  • льон теж має високу повітропроникність, при цьому швидко сохне, що робить його відмінним вибором для спекотної погоди;

  • бамбук добре пропускає повітря, вбирає і відводить піт, забезпечуючи сухість і комфорт;

  • повітропроникність поліестеру обмежена, але він відмінно випаровує вологу і швидко сохне, те ж стосується й інших синтетичних матеріалів, хоча їхні властивості можуть відрізнятися.

Яка тканина краща для футболок, якщо потрібен одяг для активного способу життя? Спортивну форму шиють з поліестеру, спандексу, нейлону, бамбука, тенсела, а також сумішевих полотен, до складу яких входять бавовна і поліестер. Усі вони відмінно поглинають вологу, швидко сохнуть.

Стійкість матеріалів до зношування залежить не тільки від їхніх характеристик, але й від правильного догляду. Ось кілька рекомендацій для продовження життя футболок:

  • бавовну потрібно прати в холодній або теплій воді (до 30°C), щоб запобігти усадці та зберегти колір;

  • поліестер, а також інші синтетичні та змішані тканини — в холодній воді (до 30°C), використовуючи м'який пральний порошок, без відбілювачів і кондиціонера, оскільки залишки можуть накопичуватися у волокнах, а якщо прасувати, то на мінімальній температурі;

  • бамбук — аналогічно бавовні, використовувати парову праску;

  • льон — прання як для будь-яких натуральних тканин, сушіння в розправленому вигляді, щоб запобігти утворенню заломів, прасування на високій температурі з парою.

Кожен вид тканини футболок має свої особливості, тому завжди звертайте увагу на етикетку. Загальні правила поліпшення зносостійкості одягу — це поділ за кольором (темні окремо від світлих), делікатні цикли прання, за можливості відмова від хімчистки, оскільки багато синтетичних і натуральних матеріалів можуть пошкоджуватися агресивними мийними засобами. Після прання і сушіння дайте футболкам добре провітритися, щоб уникнути затхлого запаху.

 

tkan_4

 

Екологічні та етичні аспекти вибору тканини

Виробництво текстилю справляє значний вплив на довкілля: від споживання ресурсів до викидів забруднень. Наприклад, для вирощування бавовни, з якої пошиють одну футболку, знадобиться близько 2700 літрів води. Величезних ресурсів потребує і фарбування. При цьому хімічні барвники потрапляють у стічні води, а звідти — в ґрунт, завдаючи шкоди всій екосистемі. Виробничі процеси (прядіння, ткацтво, фарбування та оформлення) ресурсомісткі, для їх запуску потрібно багато електроенергії. Часто ці ресурси невідновлювані. Транспортування — спочатку сировини на завод, а після готових виробів до місць продажу —- залишає значний вуглецевий слід. Така текстильна промисловість шкодить природі.

А з чого зроблені футболки, виготовлення яких не таке небезпечне? Екологічно стійке виробництво покликане мінімізувати негативний вплив на довкілля, поліпшити соціально-економічні умови праці та забезпечити раціональне використання ресурсів. Його принципи:

  • використання екологічно чистих матеріалів (органічної бавовни, льону, бамбука, вирощених без застосування синтетичних добрив) і вторсировини (старого текстилю, пластику та подібних матеріалів, які буквально отримують друге життя замість того, щоб відправитися на звалище);

  • ефективне використання води (крапельне зрошення, повторне використання рідини під час обробки та фарбування тканин);

  • вибір екологічно чистих барвників і хімікатів, очищення стічних вод;

  • енергоефективне обладнання та поновлювані джерела енергії;

  • мінімізація відходів, перероблення залишків виробництва і старих виробів у нові продукти.

Кожна тканина по-своєму впливає на довкілля. Наприклад, вирощування льону та бамбука потребує менше води порівняно з бавовною. Синтетичні полотна виготовляють із продуктів нафтопереробки, під час яких з волокон вимивається мікропластик. У процесі їхнього виробництва можуть виділятися шкідливі речовини. А розкладання матеріалів затягується на тисячі років, тому їх потрібно використовувати у вторинному виробництві. Сумішеві матеріали складно переробляти через одночасний вміст і натуральних, і синтетичних волокон. Виробництво екологічно чистих матеріалів не таке небезпечне.

 

Інновації в матеріалах

З чого шиють футболки сьогодні? Найсвіжіші розробки — Smart Textiles, серед них такі тканини:

  • сенсорні з вбудованими датчиками, які можуть відстежувати серцевий ритм, температуру тіла, рівень активності та інші фізіологічні показники;

  • електропровідні — містять волокна або покриття, якими передаються електричні сигнали для підключення до пристроїв;

  • зі змінним кольором — термохромні або фотохромні матеріали, які змінюють відтінок залежно від температури або освітлення;

  • з пам'яттю форми, які можуть відновлюватися після деформації під впливом тепла.

У спорті та медицині застосовують тканини з біоінтеграційними сенсорами і гнучкими дисплеями. Популярні функціональні покриття: водо- і брудовідштовхувальні, антибактеріальні та антимікробні, терморегулювальні.

 

tkan_5

 

Як вибрати відповідну тканину

Вибір одягу залежить від того, з якого матеріалу шиють футболки. Враховуйте особисті уподобання та умови носіння. На щодень підходять бавовна, органічні та змішані тканини. Для спорту та активного відпочинку — поліестер та інші синтетичні матеріали, зокрема технологічні з особливими властивостями. У спеку краще віддати перевагу натуральним полотнам, які найкраще пропускають повітря. У прохолодну погоду хороші сумішеві матеріали і мериносова шерсть.

У будь-якому разі оцінюйте:

  • щільність тканини та її повітропроникність;

  • наявність або відсутність водо- і брудовідштовхувальних властивостей;

  • здатність швидко сохнути;

  • рекомендації з догляду.

Знання, з чого роблять футболки, а також особливостей цих тканин допоможе продовжити термін служби улюбленого одягу.

 

Висновок

Правильний вибір тканини для футболок впливає на те, як людина почуватиметься: у кожного матеріалу своя здатність пропускати повітря і випаровувати вологу, тягнутися і тримати форму. Глобально — від цього залежить і вплив на екологію, тому важливо усвідомлено підходити до вибору текстильних матеріалів. А якщо виникне бажання кастомізувати куплену річ, щоб відрізнятися від більшості, то ви знаєте, де роблять принти на футболки. FATLINE допоможе реалізувати будь-яку креативну ідею.