Сублімаційний друк на тканині: що це?

Сублімаційний друк на тканині: що це?

За допомогою сучасних технологій друку на тканині, строкатим малюнком можна прикрасити будь-який матеріал, не тільки бавовняні і льняні вироби. Навіть синтетичні матерії, виткані на основі поліестера, нескладно облагородити повноцінною і барвистою картинкою. Щоб принт був хорошої якості, виробники і дизайнери використовують метод друку під назвою «Сублімація». В чому особливості цього способу нанесення зображень?

Сублімаційний друк: особливості технології

Процес нанесення малюнка на синтетичні тканини досить простий, тому він настільки популярний, особливо у сфері реклами. Обрану ілюстрацію переносять на спеціальний папір за допомогою принта. Фарба на друкованому аркуші повинна повністю висохнути. Як тільки це відбудеться, трафарет кладуть на полотно або готовий виріб лицьовою стороною, щоб пігмент стикався з тканиною. Отриману заготівлю поміщають під термопрес і запікають. Далі акуратно дістають, швидко прибирають фотопапір, остуджують і просушують.

Що відбувається з тканиною і фарбами в термопресі? Після того, як рідкі фарби потраплять на папір, вони поступово тверднуть. Під дією високих температур пігмент відразу переходить в газоподібний стан, минаючи рідку фазу. Під тиском «пофарбована» пара проходить в глибокі шари розігрітих волокон поліефіру, де й залишається. Після охолодження нитки полотна знову твердіють, і барвник виявляється всередині матерії. Таким чином, малюнок «зливається» з тканиною в одне ціле, не змінюючи структуру і характеристики полотна.

Сублімаційний друк буває трьох видів:

 • Непрямий. Це найефективніший метод, адже зображення виходять більш барвистими. Ескіз переноситься на предмет за допомогою паперу - так званого «проміжного шару».
 • Прямий мокрий. На предмет наносять шар поліефірної грунтовки, а картинку наносять струменевим принтером.
 • Прямий сухий. Виріб не обробляють, а відразу кладуть на лазерний принтер.

Технологія кожної методики підходить під певний вид матеріалу. Другий і третій способи використовують для фарбування одягу, до складу якого входить більший відсоток натуральних ниток.

Широкоформатний сублімаційний друк використовують на фабриках, коли потрібно виготовити цілий рулон полотна, з якого шиють всілякі текстильні вироби. Обладнання досить громіздке і габаритне, і дозволяє прикрасити матерію шириною 1,6 м. Щоб роздрукувати малюнок на футболках, підійдуть невеликі термічні преси та принтери, які запросто поміщаються на стандартному столі. Їх часто купують дизайнери і не дуже великі фірми, які пропонують придбати одяг та аксесуари з ексклюзивним принтом.

Матеріали та пристрої - гарантія якісної продукції

Щоб створити якісний виріб з малюнком, необхідно придбати певне обладнання, сировину та програмне забезпечення:

Що таке сублімаційний друк (фото)

 • струменевий принтер певних габаритів – широкоформатний або настільний – в залежності від типу друку;
 • термопрес;
 • сублімаційний папір;
 • систему безперервної передачі барвника СНПЧ;
 • растровий процесор RIP, який відповідає за масштаб, перенесення кольорів і швидкість друку;
 • одяг або матерію з високим відсотком поліефіру або ж текстиль зі спеціальним синтетичним шаром;
 • сублімаційні фарби на водній основі;
 • пристосування для просушування готового виробу.

Щоб зрозуміти, як працює ця технологія, варто уважніше розібратися в особливостях кожного пристрою.

Принтер

Нерідко під час перенесення зображення на папір з'являються горизонтальні смуги, а букви виходять у формі «драбинки». Щоб фарбування було рівномірним, потрібно вибирати пристрій з технологією хвильового друку. Ця програма контролює роботу дюз картриджа (друкуючих головок). Особливо подібна проблема з'являється в широкоформатних принтерах. Бажано брати з п'єзоелектричними голівками. Завдяки їм, чорнила не перегріваються і не випаровуються під час перенесення зображення на папір, в іншому випадку палітра буде недостатньо соковитою.

Наявність програмного забезпечення RIP дозволяє передавати колір з особливою точністю, а також виконувати якісні кольорові переходи та отримувати зображення з точними лініями різної товщини. Важливо переконатися, що в принтері є СНПЧ, інакше оздоблена область вийде з розводами, адже картриджі «видають» чорнило невеликими порціями. Точність передачі кольору також залежить від кількості ємностей для фарби. У чотирьохкольорових приладах чорний пігмент виходить недостатньо глибоким, а з коричневим відтінком, так як не вистачає діапазону.

Термопрес

Обладнання складається з двох квадратних або прямокутних плит. На нижню кладеться виріб з пропечатаним папером, а верхня накриває заготівлю і притискає її до другої плити.

Обладнання для сублімаційного друку (фото)

Є кілька різновидів цього пристосування:

 • Плоский термопрес – з його допомогою можна проводити друк на футболках, штанях, майках, толстовках, а також на тканинах. Може бути відкидним - коли верхня платформа піднімається вгору, - і поворотним.
 • Кружкові (тарілкові) пристрої – повторюють контур посуду. У пресі необхідно створити певну і постійну температуру з тиском, інакше виріб не забарвиться.
 • Термопрес для бейсболок – має таку форму, щоб помістилася передня частина головного убору.
 • Каландровый – має цілу систему валів зі спеціальною транспортерною стрічкою, яка «перевозить» полотно. В основному використовується для широкоформатного друку.

При покупці варто відзначити деякі функції: можливість максимального притиску і рівномірного розподілу гарячого повітря, регулювання тиску і температури, щільну фіксацію верхньої частини преса. У сучасних моделях встановлена система, яка зменшує тиск. Це дає можливість безпроблемно працювати з тонкими носіями. Вона запобіжить появі складок, якщо полотно недостатньо товсте.

Щоб встановити правильну температуру, тиск і час «запікання» пофарбованого вироба, потрібно враховувати деякі фактори:

 • структуру і товщину полотна;
 • товщину сублімаційного паперу;
 • фізико-хімічні характеристики чорнила.

Якщо тиск і притиск недостатні, картинка може не продрукуватися, навіть якщо ви користувалися якісними чорнилами. Якщо показники перевищують норму, в тому числі при надмірно високих температурах, пари фарб переносяться некоректно. До того ж матеріал може трохи пригоріти.

Папір

Лист або рулон паперу для сублімації покривають спеціальним шаром, тому рідкі фарби не вбираються, а повністю знаходяться на поверхні. Проміжний шар повинен бути матовим і певної щільності (90-120 г). Якщо щільність буде більше норми, кількість чорнила доведеться збільшити. Спробуйте таку заготовку помістити в термопрес: надлишки пігментів перемішаються і втратять свій первинний колір. У результаті малюнок вийде не зовсім привабливим.

Не варто вибирати фотопапір на синтетичній основі, адже вона оплавиться, і втратить свою функціональність. Вона вважається лише проміжним носієм, тому всі картинки виходять тьмяним і недостатньо вираженими. Це нормальне явище, адже в процесі друку на тканині чорнило не прогрівалися до 200 градусів.

Пігменти

Особливості сублімаційного друку (фото)

Для сублімаційного друку необхідно користуватися спеціальними чорнилами. Вони повинні бути на водній основі і з пристойною концентрацією пігменту. При нагріванні вона випаровується разом з водою і проходить через розплавлені нитки поліефіру. Щоб передати кольорову палітру з високою точністю, потрібно враховувати тип фарб. Деякі речовини виходять більш яскравими, з вираженим червоним кольором (Lomond), а інші (Durafos) виходять насичено-зеленими. Перед використанням варто прочитати інструкцію виробників, які часто зазначають температуру та інші умови, за яких пігменти переходять в пар і більш ефективно виріб фарбують.

Одяг

Сублімаційний друк не підходить для фарбування шовку, бавовни та інших натуральних тканин, а також для ніжної синтетики. У термопресі такі полотна розплавляться або згорять, адже температура досить висока - 160-230 градусів. До того ж під силою тиску може пошкодитися структура тканини. Технологія сублімації передбачає використання виробів з поліестеру або ж ацетату, тоді принт виходить неймовірно яскравим, стійким до хімічного впливу і ультрафіолету. Можна друкувати на змішаних тканинах, якщо синтетичного волокна буде не менше 50%, а в ідеалі - 70%.

Є спеціальний сублімаційний одяг, який складається з двох шарів: нижній виготовляється з бавовни або іншої натуральної тканини, а верхній – з поліестеру. На футболках, зшитих з іншого полотна, зазвичай красується зображення з флекс-плівки. Можна скористатися й іншими способами друку, про що докладно описано в цій статті.

Саме для методу сублімації необхідно створити на речах спеціальну основу: нанести акрило-поліуретановий лак. Подібна обробка предмета досить складна, і будь-яка деталь відіграє вагому роль, наприклад, температура і вологість приміщення. На поверхні можуть з'явитися пухирі або крупинки застиглої речовини. З такими дефектами неможливо отримати якісний принт!

Переваги сублімаційного друку

Якщо ви ще сумніваєтеся, що метод сублімації підходить не тільки для рекламної продукції, але і для декорування спортивного одягу, оцініть всі переваги:

 • методика принтування з друком вважається простою і не надто витратною;
 • пофарбована частина одягу так само пропускає повітря і вбирає вологу, як і незаймана частина виробу;
 • чорнила проходять в глибокі шари поліестеру, тому картинка не змивається, не дряпається і не блідне під сонячними променями;
 • матерія не грубіє;
 • одяг виходить більш яскравим і ефектним, ніж після інших методів друку.

До того ж інші способи нанесення принта не дієві, якщо потрібно пофарбувати синтетичні тканини.

Сублімаційний друк на FatLine

Сублімаційний друк на товари (фото)

Метод сублімації можна застосовувати не тільки до одягу. Використовуючи спеціальні лаки, запросто перетворити вироби з дерева, скла, металу, пластику, гуми, кераміки і т. д. В FatLine друкують принти на слинявчиках, подушках, керамічних та металевих кружках, вінілових наклейках, килимках для миші і т. д. На інших обновках, які пошиті з натуральних тканин, або з невеликим відсотком синтетики, застосовуються інші методики. В каталогах інтернет-магазину ви швидко підберете якісну продукцію з виразними і яскравими картинками!

Якщо вам хочеться придбати щось унікальне і незвичайне, тут легко створити свій неповторний ескіз. Принти друкуються за допомогою сучасних принтерів, термопресів і сублімаційного паперу, тому колірна палітра вашого малюнка буде дотримана і з точністю перенесена на текстиль. Лінії і контури виходять чіткими і без ефекту «драбинки», адже технологія сублімації не порушується. До того ж всі чорнила мають сертифікати і не містять важких металів та інших шкідливих сполук.

Ціна ексклюзивної продукції може істотно знизитися, якщо оформити замовлення на кілька виробів. Вже за другу футболку або кружку з оригінальним принтом ви отримаєте 5% знижки! У нас вигідно закуповуватися подарунками на всілякі свята, навіть у період акційного буму в супермаркетах. З FatLine ви отримаєте справжній ексклюзив, за допомогою якого вдало підкреслите імідж. Будьте завжди модними і креативними!

 

.