Особливості шовкографії: технологія, матеріали, переваги

Особливості шовкографії: технологія, матеріали, переваги

Для перенесення зображень на тканину, кераміку, металеві чи пластикові поверхні та на інші матеріали існує багато різних технологій, таких як сублімаційний, термотрансферний, прямий та шовкотрафаретний друк. Якщо вам подобаються барвисті й текстурні принти з імітацією золота або перламутру, то ви оціните останній спосіб перенесення малюнків і написів. Кольорова картинка вийде по-особливому яскравою і стійкою до впливу зовнішнього середовища. Що це за вид принтування, і в чому його перевага перед іншими техніками? 

Технологія шовкографії

Трафаретний друк – метод нанесення малюнка на різні предмети (текстильні й металеві, плоскі та об'ємні, гладку і шорсткі поверхні). Під тиском ракеля густа фарба потрапляє на тканину через отвори сітки, на якій заздалегідь створили трафарет майбутнього зображення. Забарвлений виріб висушують за допомогою спеціальних ламп і гарячого повітря. Здається, все просто і швидко, але кожен етап процесу досить трудомісткий і вимагає особливого підходу. Технологія шовкотрафаретного друку, наприклад, на тканину, складається з 3 кроків. 

Крок №1. Створення трафаретної форми

Шовкотрафарет складається з рамки і ситового полотна. Сітка може бути металевою або нейлоновою, хоча раніше використовували шовкові нитки, звідси і назва – шовкографія. Її натягують на алюмінієву рамку і закріплюють фіксаторами. Полотно не має звисати або бути надто тугим.

Після підготовки форми починають нанесення трафарет-малюнка. До ситової тканини прикладають капілярну плівку або заповнюють отвори рідкою фотоемульсією (колоїдним розчином полімеру). Якщо використовувалася емульсія, виріб обов'язково просушують. Можна застосувати відразу два матеріали – такий спосіб називають комбінованим.

Сітку з наповнювачем засвічують таким чином, щоб вийшов контур малюнка (всього або окремих фрагментів). Шовкотрафарет занурюють у воду: фотоемульсія вимивається з тих осередків сітки, які були в тіні. Саме через ці отвори на тканину буде надходити фарба. На ділянках, куди потрапили УФ промені, речовина полімеризується і закриває прохід для пігменту. Готовий Трафарет. 

У чому особливість шовкотрафаретного друку

Крок №2. Друк малюнка на карусельному верстаті

Для якісного нанесення принта на вироби, їх розміщують на столі горизонтально і фіксують за допомогою спеціальних вакуумних або механічних кріплень. Шовкотрафарет ставлять в утримувач, а зверху накладають фарбу або заливають її у спеціальний резервуар. Після включення машини ракель починає рухатися вправо і вліво. Він складається з двох скребків. Перший розмазує пігмент за формою і вдавлює його в сітку з певною силою. Другий – повністю прибирає фарбу з ситового полотна. Барвники дуже густі та в'язкі: пройшовши через отвори, вони діляться на дрібні краплі, які на тканині змінюють свою в'язкість і знову з'єднуються, створюючи рівну і гладку плівку. Перед нанесенням іншого кольору забарвлені ділянки злегка підсушують. Якщо цього не зробити, то фарби можуть змішатися. 

Крок №3. Використання сушильного обладнання

Забарвлений виріб відправляють у спеціальний осушувальний тунель або камеру. Щоб зображення повністю висохло, потрібно виставити певну температуру і таймер, щоб не витягти виріб з печі раніше потреби. Всі параметри підбираються індивідуально, враховуючи склад фарби, товщину принта, особливості матеріалу і т. п. Так, для футболок показники будуть одні, для кухлів – інші, для візиток – треті. 

Шовкографія: плюси і мінуси технології

З допомогою трафаретної технології можна створити приголомшливі зображення на будь-якому виробі: металевій кружці й бавовняній футболці, картонному аркуші та пластиковій підставці. Однак це не єдина перевага шовкографії.

Чим приваблює метод трафаретного друку:

  • висока якість перенесення малюнка на будь-яку поверхню, навіть шорстку. Під час процесу фарба змінює свою в'язкість і надійно заповнює найменші нерівності предмета. Поверхня ілюстрації буде ідеально рівною і гладкою;
  • після повного висихання картинки всі кольори виходять насиченими і яскравими;
  • фарбу можна нанести на предмет тонким або товстим шаром. На відміну від інших технологій, наприклад, метод сублімації, товщина мазка тут може змінюватись в межах 10-100, і навіть доходити до 500 мікрон. Такий об'ємний друк дозволяє створити приголомшливий рельєфний принт;
  • висока стійкість картинки до пошкоджень, знебарвлення та стирання (чим товщий принт, тим довше він прослужить);
  • доступні різні методи обробки (тиснення, конгрев – опуклий малюнок, часткове або повне лакування);
  • немає обмежень у використанні фарб. Золоті і срібні, перламутрові і флуоресцентні пігменти застосовні далеко не в усіх технологіях нанесення принтів. А адже саме з їх допомогою створюються оригінальні спецефекти на одязі і аксесуарах.

Шовкографія на одязі

Використовуючи технологію шовкографії, можна надрукувати принт будь-якої складності. Візерунки виходять чіткими і красивими, кольорова картинка – яскравою і соковитою, а чорний колір передається глибоко і контрасно.

Метод трафаретного друку використовується для виготовлення мікросхем і приладів (робляться розмітки), декалей (перекладні картинки на скло або кераміку). Принти легко нанести на сумки, футболки, вази, блокноти, візитки – та фактично на будь-які вироби. 

Проте недоліки у цієї технології теж є:

  • трудомісткість процесу. По-перше, для кожного малюнка потрібна своя трафаретна форма, на створення якої йде багато часу. Якщо кольорова картинка, то кількість заготовок збільшується (під кожен колір повинен бути свій трафарет). По-друге, потрібно контролювати кожен етап друку.
  • для трафаретного друку використовуються виключно векторні зображення, тому любителям растрової графіки доведеться підбирати інші технології;
  • відсутність плавного переходу одного кольору в інший (градієнт).
  • пофарбована тканина потовщується і не пропускає повітря.

Шовкографія не терпить непрофесіоналізму: умови роботи повинні бути дотримані до дрібниць, а матеріали – ретельно підібрані під кожен товар. Об'ємність зображення залежить від кута нахилу ракеля і товщини ниток сіткового полотна. Потрібно вибрати фарбу з певним складом смол, зволожувачів, каталізаторів і розчинників. Її в'язкість повинен змінюватися, в залежності від швидкості перемішування та температури. Зіпсувати малюнок може будь-яка дрібниця: недостатньо прогрітий пігмент, некоректна швидкість друкуванння, неправильно підібраний розріджувач фарби, ракель занадто округлої форми, погано натягнута сітка на форму та багато іншого. 

FatLine  – речі з барвистими принтами

В інтернет-магазині FatLine використовуються різні види друку: прямий, ультрафіолетовий, сублімаційний і термотрансферний. Якщо ви плануєте оптову купівлю можна замовити і шовкотрафаретний. На сумках і футболках, керамічних і емальованих кружках, кепках та інших виробах буде красуватися насичений і ексклюзивний малюнок. Крім того, на сайті працює додаток для створення власного дизайну – «Конструктор товарів». Принт – відмінний спосіб ефектно прорекламувати свої таланти.

Друк виконується на професійному обладнанні. Використовуються тільки сертифіковані фарби і якісні основи, тож, обрані вами вироби, будь то футболка, блокнот або чохол для телефона, довгий час будуть зберігати первинний вигляд і не заподіють шкоди здоров'ю!

.