22 лютого 2021
Переглядів (6069)
Новий одяг з утеплених тканин, чи то спортивний костюм, чи светр, плаття чи кардиган, радує око й піднімає настрій. Але лише до того моменту, поки на ньому не з'являться маленькі лахматі грудочки. Зкотиші! І ще зовсім нові речі втрачають свою привабливість. Невже немає засобів від подібної деформації? Чому з'являються такі проблеми з одягом, і як їх позбутися? У даній статті спробуємо розібратися з найпопулярнішими питаннями на цю тему.
Що таке зкотиші та чому вони утворюються?
Деякі тканини в процесі використання псуються, бо волокна, з яких зроблено тканину, розкручуються, розсотуються, стають пухкими й ворсистими, і ці ворсинки поступово збиваються в невеличкі пухнасті кульки та створюють стільки неприємностей. Спеціалісти називають їх «Піллі». Чому так відбувається? Є кілька причин. Найголовніші з них – склад і якість матеріалу.
Тканини, схильні до скочування
Всім відомо, що сучасні полотна бувають натуральними, штучними і синтетичними. Матеріали, виготовлені з тваринної або рослинної сировини (бавовна, льон, шовк, вовна), майже не схильні до піллінгу. Винятком є натуральна шерсть, але вона утворює котяшки лише на початку використання речей, а потім це припиняється.
Штучні тканини (віскоза і ацетат) виготовлені з целюлози. Вони майже не схильні до скочування.
Синтетичні тканини – рекордсмени за здатністю утворювати зкотиші. Тільки спеціальна обробка волокон в процесі виробництва може зменшити цей ризик. Виробники використовують хімічне просочення, обпалення, термофіксацію і навіть стрижку. На жаль, заздалегідь практично ніяк неможливо зрозуміти, чи піддавали тканину подібним процедурам, перш ніж скористатись сукнею або толстовкою. Навіть значна цифра на ціннику не гарантує, що при пошитті використовувалися тільки натуральні тканини без додавання необробленої синтетики.
Чоловікам пощастило більше, їх костюми, брюки і светри практично завжди виготовляються з просочених тканин. А ось жіночі речі, в складі яких на бирці позначено «100% polyester», – це лотерея. Але і не користуватися синтетикою вам навряд чи вдасться. По-перше, вона набуває все більшого поширення з кожним роком, по-друге, має низку незаперечних переваг. Залишається сподіватися, що виробники волокон знайдуть спосіб повністю усунути проблему зкочування ворсу ще на стадії виробництва.
Причини утворення котяшків
Крім фізичної схильності окремих матеріалів до появи Піллі (наукова назва зкотишів), є ще ряд факторів, які впливають на цей процес. Деякі з них відносяться до розряду об'єктивних, інші ви здатні контролювати самостійно:
- якість і структура полотна. Вибираючи річ, радимо придивитися до щільності тканини, з якої вона пошита. Чим краще волокна прилягають один до одного, тим нижчий ризик появи піллі. Пухка поверхню – пряма ознака слабкої скрутки і одна з причин скочування;
- ворсистість. Матеріал з цією властивістю напевно буде утворювати пухкі кульки. Натуральна вовна сяде і з часом перестане зкочуватися, а от акрил (її штучний аналог) змусить вас боротися з цим явищем постійно;
- неправильний догляд. Не всі фахівці згодні з тим, що недотримання рекомендацій, зазначених на ярликах, призводить до катишкамі. Прання в занадто теплій воді може деформувати структуру тканини, дати серйозну усадку або, навпаки, розтяжку, але схильність до піллінгу речей від цього не зміниться. Інша справа, використання спеціальних кондиціонерів і миючих засобів, які допомагають зменшити ворсистість і зробити тканини більш щільними.
Що ж робити, якщо ви купили виріб з тканини, схильної до скочування, і профілактичні заходи не допомогли? Не поспішайте викидати пошкоджену річ – її ще можна врятувати. Є спосіб прибрати котяшки з поверхні одягу без великих витрат, і навіть не один.
Популярні Лайфхаки щодо усунення зкотишів

Домогосподарки усього світу придумали чимало способів повернути улюблений одяг у первісний вигляд. Інтернет полегшує обмін досвідом, тому тепер і ми знаємо, як діяти.
Машинка для стрижки ворсу
Про проблему «шкідливих утворень» на тканині відомо всім, включаючи і виробників побутової техніки. Вони зробили спеціальну машинку для стрижки піллів, щоб допомогти споживачам боротися з цією неприємністю. Пристрій найбільше нагадує електробритву, працює від мережі або батарейок. Ціновий діапазон цілком доступний. Купити їх можна як через інтернет, так і в звичайних магазинах. Тож, якщо у вас боротьба з котяшками ведеться постійно, озбройтесь, і скоріше в бій!
Бритва
Буває так, що кошлатість на речах виявляється в самий невідповідний момент – коли вже немає часу переодягатися або під рукою немає спеціальної техніки для усунення проблеми. Чи можна обійтися підручними засобами? Звісно так! Найпростіший варіант – разова бритва, що знайдеться в кожному будинку. Усунення краще проводити не новим лезом, а злегка притупленим, котре вже було у використанні. Так ви приберете зайві катишки і не розріжете волокна до дірки.
За допомогою бритви можна повернути початковий вигляд шкарпеткам, трикотажним колготкам, толстовкам. Вироби з вовни з довгими ворсинками, такі як светри, шапки або шарфи з ангори, повністю позбавити від зкотишів бритвою навряд чи вдасться.
Предмети з абразивною поверхнею
Якщо не можна збрити, то можна спробувати зішкребти. Підійдуть будь-які речі з шорсткою текстурою. Господині використовують жорсткі мочалки, пемзу, наждачний папір, скотч, змійки з липкою поверхнею, спеціальні одежні ролики і навіть кірки чорного хліба. Звичайно, ці засоби допоможуть у боротьбі з кульками, які з'явилися на одязі нещодавно і в невеликій кількості. Як правило, вони утворюються під руками і з боків – у місцях тертя тканини або її стикання з іншими матеріалами, наприклад, з сумкою.
Зворотний бік Лайфхаку: не треба намагатися за допомогою цих інструментів очищати м'які светри або кофти, це ще сильніше зашкодить текстурі волокон. А ось для виробів з високим вмістом поліестеру вони досить безпечні.
Зубна щітка
Цей предмет часто і активно використовують у господарстві після того, як перестали застосовувати за прямим призначенням. Зубною щіткою зручно відтирати жир, чистити взуття, а тепер ще й позбуватися від вовняних кульок. Збережіть м'яку щітку або гребінець з густими зубчиками – з їх допомогою добре вичісувати мохер, ангору та інші вовняні речі підвищеної волохатості.
Після обробки поверхні фахівці радять замочити виріб в теплій воді з додаванням оцту, а потім висушити, розклавши на рушник.
Ножиці
Зкотиші видаляються за допомогою манікюрних ножиць, однак це заняття вимагає терпіння і часу. Якщо ви не здатні виконувати копітку роботу, цей спосіб навряд чи підійде. Адже цілком можливо, що вже на другій хвилині вам захочеться порізати закошлачену річ на шматочки і розвіяти за вітром.

Хімчистка або домашні пом'якшувачі тканин
Є й спеціальні засоби, що збільшують щільність і еластичність волокна, тим самим поступово (не з першого разу) допомагають знизити зкочування трикотажу і в'язаного одягу. Ви можете віддати речі в спеціальний салон або купити підходящі ополіскувачі в супермаркеті. При домашньому використанні важливо дотримуватися інструкції на упаковці і рекомендацій щодо догляду на ярликах і бирках.
Що в підсумку?
Як ви переконалися, є чимало лайфхаків для усунення небажаних грудочок з поверхні тканини. Вони допоможуть позбавитися піллів на деякий час, або і назавжди. Однак найвірніший спосіб ніколи не стрічатися з подібною проблемою – купувати речі з правильних матеріалів.
Інтернет-магазин FATLINE пропонує великий асортимент дитячого та дорослого одягу. Якісний принт теж залежить від вибору тканини, тому у нас особливі вимоги до постачальників. Основи для толстовок і світшотів зроблені з поліестеру середньої щільності. Це матеріал з щільною структурою і рівномірною товщиною волокон, що не тільки знижує схильність до скочування, але і забезпечує однакове вбирання фарби по всій поверхні.
З трикотажними виробами від FATLINE у вас не буде проблеми у догляді за речами, а значить, всі Лайфхаки, наведені в статті, просто не знадобляться. Що ж, тоді варто додати до них ще один – остання порада. Купуйте якісний, оригінальний, сучасний одяг в нашому інтернет-магазині, читайте відгуки і вибирайте для себе тільки найкраще!